Dieta-Kopenhaska.net

O stosowaniu diety kopenhaskiej

Poniżej znajdziemy kilka przepisów, które przydadzą się nam podczas stosowania diety kopenhaskiej. Opiera się na ścisłym jadłospisie, którego należy rygorystycznie przestrzegać.

Befsztyk z polędwicy

1, 2, 5, 8, 9 i 12 dnia w menu znajduje się 200 gramowy befsztyk z polędwicy wołowej.

Potrzebujemy:

  • kawałka ładnej polędwicy wołowej (bez żył, ścięgien i kości),
  • jednej cytryny,
  • pieprzu, tymianku, ziół prowansalskich lub innych przypraw, ale bez soli,
  • odrobiny oliwy.

Mięso należy dokładnie umyć, a następnie starannie osuszyć, najlepiej przy użyciu papierowego ręcznika kuchennego. Jeżeli nasz kawałek pozwala na to, to możemy go przekroić w poprzek włókien na pół. Mięso nacieramy przyprawami oraz sokiem z cytryny. Wśród przypraw konieczny jest tymianek, który nie tylko zapewni wyrazisty aromat, ale przede wszystkim pomoże wątrobie, narażonej na zwiększone obciążenia podczas trawienia prawie samych białek. Befsztyk delikatnie rozbijamy i pozostawiamy na 60 minut w lodówce.

Nasmarowaną oliwą patelnię rozgrzewamy. Mięso smażymy z obu stron, zgodnie z upodobaniami: po 2 - 3 minuty, jeśli lubimy krwistą polędwicę, po 4-5 minut dla średnio wysmażonej i 7 - 8 minut, jeśli lubimy wysmażone befsztyki.

Ryba gotowana na parze

Ryba gotowana na parze jest jednym z dań diety kopenhaskiej. Jemy ją na obiad lub kolację 5 i 12 dnia kuracji. Poniżej kilka rad dotyczących odpowiedniego jej przygotowania, zgodnie z dietetycznymi zaleceniami.

Potrzebujemy:

  • 300 g świeżych filetów rybnych (dorsz, pstrąg, sola),
  • jednej cytryny,
  • pieprzu ziołowego, tymianku, ziół prowansalskich lub innych przypraw, ale bez soli.

Rybę należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i posypać przyprawami. Jeżeli używamy świeżych ziół, to można filety zwinąć w rulon z ziołami w środku.

Do dużego garnka wkładamy sitko służące do gotowania na parze. Jeśli nie mamy czegoś takiego, to po wlaniu wody garnek przykrywamy gazą i dokładnie obwiązujemy wytrzymałym szpagatem. Sprawdzamy, czy nici nie opadają i nie zajmą się ogniem. Układamy na gazie filety i całość przykrywamy pokrywką. Ryba powinna być gotowa do jedzenia po 10 minutach parowania. Po wyjęciu skrapiamy ją obficie sokiem z cytryny. Pamiętajmy, że w diecie kopenhaskiej nie używa się soli. Jeżeli chcemy posypać rybę gotową mieszanką przypraw, to upewnijmy się, czy nie zawiera on dodatku soli.

Duszona pierś z kurczaka

Filet z kurczaka jest jednym z niewielu dań gotowanych, jakie przewiduje dieta kopenhaska. Jest w jadłospisie przewidziany na 6 i 13 dzień kuracji. Warto wiedzieć, jak należy przygotować danie zgodnie z zaleceniami dietetycznymi.

Potrzebujemy:

  • filet z piersi kurczaka (ok. 200 gramów),
  • pieprzu ziołowego, tymianku, ziół prowansalskich lub innych przypraw ale bez soli,
  • odrobiny oliwy.

Na forach internetowych ciągle toczą się spory, ile mięsa można zjeść. Wynika to głównie z niedoskonałości w tłumaczeniu jadłospisu. Z reguły chodzi o filet z piersi kurczaka, który waży nie więcej niż 200 gramów.

Mięso oczyszczamy z pozostałości skóry lub tłuszczu. Filet kroimy na medaliony i posypujemy przyprawami. Polecany jest tymianek, który działa osłonowo na wątrobę, która podczas diety kopenhaskiej jest bardzo obciążona trawieniem białka. Patelnię lekko smarujemy oliwą i kładziemy na niej mięso. Po ścięciu się białka (mięso robi się białe) dolewamy wody i całość dusimy pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu. Dodając gotowe przyprawy pamiętajmy, aby sprawdzić, czy nie zawierają soli, która jest zakazana w czasie stosowania diety.