Dieta-Kopenhaska.net

O stosowaniu diety kopenhaskiej

Powodzenie restrykcyjnej i monotonnej diety kopenhaskiej polega na szybkich i raptownych spadkach wagi. Kilogramy uciekają z nieprawdopodobną prędkością, pomimo tego, że kuracja trwa jedynie 13 dni, to ubytek masy ciała może wynieść nawet 15 kilogramów. Oczywiście takie efekty stosowania tej diety osiągają ludzie bardzo otyli, którzy wcześniej nie stosowali innych diet. Im częściej się odchudzamy, tym wolniej działają na nas kolejne kuracje odchudzające. Warto o tym pamiętać, zanim rozpoczniemy kolejną rundę zrzucania wagi.

O efekcie jo-jo

Lekarze specjalizujący się w odchudzaniu podkreślają, że spadek masy ciała nie oznacza wcale schudnięcia. Szybka strata wielu kilogramów powoduje prawie na pewno równie szybkie przybranie masy. Efekt jojo zdaniem specjalistów jest nieunikniony. Warto pamiętać, że sami nie mamy żadnego wpływu na jego wystąpienie.

Wbrew rozpowszechnionym poglądom, nie wynika on ze zwiększonego apetytu po kuracji, ani z braku silnej woli. Niektórzy naukowcy lansują tezę o „pamięci” komórek tłuszczowych. Potwierdzają między innymi eksperymenty doktora Kelly Brownell z Uniwersytetu Yale w Connecticut. Lekarze wyrażają przekonanie, że każda głodówka i dieta oparta na małej podaży kalorii może prowadzić do wystąpienia w ciągu 5 lat efektu jojo.

Niestety stosowanie diety kopenhaskiej może nas narazić na wiele negatywnych skutków. Mało kalorii, mało energii i braki w witaminach i składnikach mineralnych mogą prowadzić do znacznego pogorszenia się nastroju, nerwowości lub nawet agresji. Nawet białka nie jest wystarczająco dużo.

Przyjmuje się, że dziennie powinniśmy zjadać 1-2 gramy białka na kilogram masy ciała, inaczej ryzykujemy utratę masy mięśniowej. 200 gramowy filet z kurczaka, to jedynie 40 gramów czystego białka. Niektórzy podkreślają, że dieta może być przyczyną wypadania włosów, problemów z paznokciami i kłopotów z cerą.

Podsumowanie efektów diety

  • Zrzucenie maksymalnie 15 kg,
  • Rygorystyczne odżywianie po diecie (zwiększanie o 50 kcal dziennie),
  • Duże prawdopodobieństwo efektu jo-jo,
  • Braki białka i innych składników odżywczych,
  • Ubytek witamin i minerałów,
  • Pogorszenie nastroju i osłabienie,
  • Problemy z włosami, paznokciami i cerą.

Patrząc na skutki jakie przynosi dieta kopenhaska to warto się poważnie zastanowić czy nie wybrać innej drogi odchudzania się. Co z tego, że zrzucimy kilka - kilkanaście kilogramów jak zaszkodzimy swojemu zdrowiu.