Dieta-Kopenhaska.net

O stosowaniu diety kopenhaskiej

Zwolennicy diety kopenhaskiej przekonują, że jest ona doskonałym planem odchudzającym dla zdrowych osób. Lekarze dość powszechnie odradzają tego typu diety, podkreślając ich negatywny wpływ na nasz organizm. Dieta kopenhaska jest niezwykle monotonna. Cała kuracja trwa dokładnie trzynaście dni. Stosując się do bardzo rygorystycznego jadłospisu pozbawiamy organizm nie tylko większości kalorii, ale również wielu potrzebnych minerałów i witamin.

Kto nie powinien stosować

Diety kopenhaskiej nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. W zasadzie takie zastrzeżenie dotyczy większości popularnych diet odchudzających, które powodują osłabienie organizmu. Z tego samego powodu kuracji nie powinny stosować osoby w podeszłym wieku oraz nastolatki, którym kalorie i składniki odżywcze potrzebne są do prawidłowego rozwoju. Dieta może być niebezpieczna dla osób chorych, szczególnie cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

W efekcie stosowania diety mogą wystąpić:

  • Osłabienie i przemęczenie - skutkiem obniżenia ilości składników pokarmowych oraz ilości kalorii praktycznie przez całą dietę będziemy mieli mniej siły i energii. Należy unikać wysiłku fizycznego czy forsownych ćwiczeń.
  • Rozdrażnienie - tutaj problem wynika ze zbyt małej ilości cukru we krwi i odczuwania głodu między posiłkami. Lepiej uprzedzić bliskie nam osoby o stosowaniu tej diety.
  • Problemy z cerą - objawy tego typu występują rzadziej i wynikają ze zbyt małej ilości witamin i minerałów dostarczanych do organizmu wraz z pożywieniem.

Czy warto

Patrząc na listę osób, dla których dieta nie jest zalecana, warto zastanowić się nad jej sensownością. Otyłość prowadzi niechybnie do nadciśnienia tętniczego. Wiele kobiet planuje odchudzanie po ciąży. Jeżeli do tego dołożymy nastolatki, osoby pracujące fizycznie i aktywne, to nie będzie komu się odchudzać. W zasadzie okaże się, że z efektów diety mogą skorzystać jedynie ludzie, którzy są silni, zdrowi, obdarzoni silną wolą. Jedynym problemem pozostaje fakt, że takie osoby zazwyczaj nie muszą się odchudzać przy pomocy radykalnych diet.